Historię Starej Karczmy pragnę rozpocząć od przybliżenia Brennej- pięknej krajobrazowo i uroczej wsi góralskiej,
z którą Stara Karczma tworzy nierozerwalną jedność.

Brenna leży w Beskidzie Śląskim, w ziemi Cieszyńskiej. Graniczy m.in. ze Szczyrkiem, Wisłą, Ustroniem oraz Górkami. Wieś rozpościera się w dolinach rzek Brennicy i Leśnicy. Otoczona przepięknymi górami: Błotny (917 m n.p.m.), Trzy Kopce (1082 m n.p.m.), Węgierski (929 m n.p.m.), Grabowa (905 m n.p.m.), Orłowa (813 m n.p.m.), Równica (884 m n.p.m.) oraz Lipowski Groń (743 m n.p.m.).
Turyści oraz wczasowicze znajdą w Brennej sporo zacisznych „dzikich” miejsc, polanek, strumieni i zagajników, które pozwalają na jedyny w swoim rodzaju wypoczynek na łonie natury.

Atrakcje w Brennej i okolicach:

- Hala sportowa w Brennej Centrum
- Park linowy w Brennej Centrum
- Przystanie wodne w Brennej Hołcynie i w Brennej Leśnicy
- Rzeka Brennica
- Ośrodek jazdy konnej w Brennej Jatny
- Liczne szlaki górskie
- Wyciągi narciarskie
- Jaskinie: Głęboka w Stołowie, w Trzech Kopcach, Salmopolska, w Stołowie
- Chlebowa Chata w Górkach Małych
- Muzeum biograficznie im. Zofii Kossak w Górkach Wielkich

Więcej informacji, aktualności o bieżących wydarzeniach w Brennej, oraz przepiękne zdjęcia znajdą Państwo na stronie internetowej naszej miejscowości – www.brenna.org.pl

Historia Starej Karczmy rozpoczyna się w 1925r. kiedy pewna rodzina wybudowała sobie dom w Brennej na Lachach.70 lat później obecni właściciele przechodząc obok rozwalającego się domu wpadli na pomysł, aby przenieść obiekt w centrum Brennej
i przywrócić go do życia w postaci karczmy.Początek prac rozpoczął się w 1995r. Pieczołowicie belka po belce chata była przenoszona z Brennej Lachów do Brennej Centrum.

Podczas rozbiórki znaleziono monetę datowaną na rok 1800, którą możecie Państwo zobaczyć na zdjęciu poniżej.Otwarcie Starej Karczmy nastąpiło w roku 1997.W późniejszych latach karczma przeżywała różnego rodzaju przebudowy:
dobudowanie wiaty, balkonu, tarasu oraz zmiany w zagospodarowaniu poddasza.

Przez lata w Starej Karczmie oprócz codziennego karczmianego życia, odbywały się koncerty muzyczne (głównie bluesowo- rockowe, ale także kameralne koncerty ze spokojną muzyką), cotygodniowe zabawy taneczne. Często gościł u nas duet gitarowy Acoustic Guitar.

W naszej Karczmie odbywały się również imprezy weselne, zamknięte, pieczenie świniaka i inne atrakcje.


Licznik Odwiedzin, Licznik Wizyt